Blogování. Kde psát blog?

Hned na úvod si řekněme, že takových článků o blogování a kde psát blog, jako je tento, najdete na internetu spoustu. Tedy, to si možná řeknete při přečtení nadpisu, ovšem Já to chci pojmout dosti jinak, osobitě a originálně, bez toho abych se zaměřoval prvotně, jako ty podobné články, na SEO, tedy vyhledal si nejhledanější výrazy a na tato klíčová slova našrouboval článek, jel podle příručky o používání nadpisů, počtu slov na odstavec a podobné nesmysly. Tedy ony to nejsou nesmysly, jenom nehodlám napsat článek pro vyhledávače, chci psát článek pro lidi.

Pokud patříte mezi ty, kteří si prostě nemohou pomoci od své „grafomanie“, pokud cítíte nezvladatelnou potřebu něco světu sdělit, pokud máte nutkání přetavit své myšlenky či emoce do psaného textu, a při tom všem se nechcete vázat na vydavatelské domy, pak je právě blogování tou správnou cestou. Rozhodně ovšem, pokud máte v úmyslu již od počátku být blogerskou hvězdou, psát „o šminkách“, prvotním vaším záměrem je monetizace vašeho obsahu etc., pak snad tento článek ani nečtěte.

Kde psát blog – Blogovací platformy


Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem jak začít blogovat je zvolit si tu svojí blogovací platformu, výběr je široký.


Blog.cz je již minulost, přírodědík.

logo Blog.cz

Spousta blogerů začínala právě na české blogovací platformě Blog.cz. Ovšem spousta let bez vývoje musela vést ku jasnému konci, o zániku Blog.cz jsem psal ZDE.

 

Blogger (Blogspot)

logo Blogger - Blogování - Kde psát blog

Ve zlatých, stříbrných i bronzových dobách blogování byly právě platformy Blog.cz a Blogspot v českém prostředí těmi dominujícími, a mezi uživateli obou služeb vládla i určitá rivalita, přeli se o to kde je to lepší, kde jsou jaké vymakanější funkce apod. Předností Blog.cz byla zcela jistě komunita, která na Bloggeru chybí, ovšem jak vše dopadlo víme.

Blogger spadá pod Google, což je nesporná výhoda. Na založení blogu vám postačí právě vlastnictví účtu Google. Nastavení všeho potřebného je velmi jednoduché, stejně tak uveřejňování svých výplodů. Nemusíte být ani nijak přehnaně „ajťácky“ zdatní, sice originálních šablon je na Bloggeru poskrovnu, ovšem tisíce dalších jich najdete na netu.


Pokud byste došli k závěru, že vámi tvořený obsah zajímá širší publikum a čtenářstvo, pak není problém vše profesionalizovat, od vlastní domény až po reklamy, kdy jen zapnete na svém blogu Gooogle AdSense (pokud vám ho tedy Google schválí). Na technologii Bloggeru je postaven i tento blog Xglosy.

 

WordPress.com a WordPress.org

logo WordPress - kde psát blog
logo WordPress.com - kde psát blog

Dal jsem to společně do jednoho bloku, ovšem jde o dvě různé záležitosti, takže si to neplést.

WordPress je svobodný open source redakční publikační systém a podle oficiálních statistik je používán jako CMS na 33 % webových stránek na světě. Většina hostingových služeb podporuje přímou instalaci tohoto redakčního systému. O systém se musíte tedy sami starat, nainstalovat si vhodnou šablonu, obhospodařovat pluginy etc. Na WordPressu běží web AzaNoviny, musím se přiznat, že mi chvíli trvalo, než jsem do WP tzv. pronikl a naučil se ho používat. Zcela jednoznačně vám mohu tento publikační systém doporučit, neb ve chvíli, kdy se s ním naučíte zacházet, nebudete už chtít nic jiného. To mluvíme o WordPress.org.


WordPress.com je aplikační hosting pro WordPress a je to technicky nejméně náročný způsob, jak provozovat stránky na tomto redakčním systému. Také je oproti klasickému WP značně omezen, zvláště ve free verzi. Na jednoduchý nenáročný blog ovšem plně postačí. Aplikační hosting WordPress.com provozuje společnost Automattic, samotný tvůrce systému WordPress. Rozdíl mezi WordPress.com a klasickým WordPress.org softwarem je tedy ten, že WordPress software instalujete na webhosting, kdežto na WordPress.com dostanete už nainstalovaný WordPress formou služby.

Blog.idnes.cz

logo Blog iDnes

Další možností jak začít okamžitě a zdarma blogovat je bezplatná platforma na iDnes. Výhodou je komunita a fakt, že je tzv. vše pod jednou střechou, ovšem budete mít vždy jen doménu třetího řádu, ač je to velmi kvalitní značka.

 

Píše.cz

logo Píše.cz

Můžete si vyzkoušet podobnou platformu jako Blog.iDnes.cz, ovšem o mnoho méně známější, kde naleznete též komunitu a vše pod jednou střechou. Toto místo nese název Pise.cz

 

Možností je samozřejmě nepřeberná řada, zmínil bych ještě dvě platformy a nástroje pro tvorbu blogu, kterými jsou Wix či Webnode.

 

A jaký bude závěr této glosy?

Blogování je specifická disciplína a má spoustu nejrůznějších podob. I důvodů proč se někdo pustí do blogování je nepřeberné množství. Někdo si může psát blog sám pro sebe, jiní zase potřebují zpětnou čtenářskou vazbu. Ať už si zvolíte jakoukoliv platformu, jakýkoliv systém, a vaše pohnutky jsou prioritně nekomerční, pak se soustřeďte předně na obsah, na to aby vás váš koníček bavil, a bavil i vaše čtenáře. Tudíž pište pro lidi, ne pro vyhledávače, perfektní vymazlené SEO blogy jsou celkem nudné. Ano, nebudete patrně na top pozicích vyhledávačů, možná že si vás mnohé vyhledávače ani nevšimnou, každopádně mějte na mysli, že presentujete a představujete hlavně sami sebe, čímž můžete mít radost z toho, že vše vypadá dle vašich představ. Uniformní dokonalost je děsná pruda. Dnes se vše přesouvá na mobily, většinu zobrazení na netu již mají právě tato zařízení, jenže, copak na tom svislém šráfku může blog nějak kloudně vypadat? Zobrazování na smartphonech bude vždycky jen instantní a omezené, příroděžel se to stává normou. Jenže, Já mám třeba rád hrachovou polévku, copak se dá ale srovnat hutná domácí hrachovka s tou instantní ze sáčku, co kolem hrášku jen prošla po špičkách?


AzaŽurnál

Původní článek z blogu Xglosy
Autor: Anděl Azazel

Úvodní obrázek: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *