Webzdarma – jeden z nejstarších a nejznámějších webhostingů.

Webzdarma letos oslavil 20 let svého působení na poli poskytování hostingů, ať už zdarma či prostřednictvím placených programů. Za onu dobu se trh s webhostingem v České republice samozřejmě dosti proměnil, a to nejen hardwarově, ale i poskytovanými službami. Webzdarma.cz začínal na stařičkém PHP4 a dnes již má nasazenou verzi 8. Výmluvným faktem též jest i 50 MB prostoru pro první uživatele, oproti dnešním možným 50 GB.

Jak šel čas u Webzdarma

Webzdarma a jeho uživatelé tvoří společně skutečnou historii českého internetu. Za dobu provozu prošlo webhostingem více než 500.000 webových stránek a projekt doznal několika re-designů. Dodnes najdete v provozu webové stránky, které u Webzdarma běží již celých 20 let.

Webzdarma - jak šel čas..
Jak šel čas..

Postupem času byly zavedeny i prémiové hostingové programy. Právě uživatelé prémiových programů umožňují další fungování a rozvoj projektu.

Srovnání současných variant hostingu

Webzdarma - varianty hostingu: Komplet, Základ a Zdarma
Webzdarma – varianty hostingu: Komplet, Základ a Zdarma

Omezení varianty Zdarma

 • Zobrazení vložené reklamy podle podmínek
 • Výkonové parametry vhodné jen pro základní/testovací webové prezentace
 • Bez emailových služeb
 • Vyžadována aktivita na webu
 • Dodržování podmínek provozu

Placené programy

 • Výkonové parametry vhodné pro běžné webové prezentace
 • E-mailovou schránku ve tvaru cokoliv@domena.tld o velikosti až 10000 MB s přístupem přes webové rozhraní
 • Možnost využití emailových klientů – protokolu POP3, IMAP a SMTP
 • Garance zálohování
 • Neomezný přenos dat
 • Není vyžadována návštěvnost webu
 • Prioritní zákaznická podpora prostřednictvím diskusního fóra nebo e-mailu

Webhosting si můžete předplatit na jeden rok či dva roky.

Domény

U varianty Zdarma získáte jednu z následujících domén 3. řádu: wz.cz, wz.sk, xf.cz, unas.cz, kvalitne.cz, chytrak.cz, euweb.cz či borec.cz

Nejoblíbenější domény

Registrovat si můžete u Webzdarma 7 nejfrekventovanějších a nejoblíbenějších domén. Ceny začínají na 199 Kč u domény .eu, další domény, které lze registrovat jsou .cz, .com, .sk, .net, .info a .org.

Proč je dobré mít vlastní doménu 2. řádu?

Doména 2. řádu je určena pro všechny, kteří to s webovou prezentací myslí vážně. Je jednodušeji zapamatovatelná a vyhledávače (Google, Seznam) je ve výsledcích vyhledávání preferují před doménami 3. řádu. U domény 2. řádu jste jejím vlastníkem (přesněji držitelem) a proto ji v případě potřeby můžete převést k jinému poskytovateli.

Podpora Webzdarma

Pro uživatele využívající placených variant je podpora možná skrze e-mail či přímo v administraci. Dále zde existuje Diskuzní fórum s tématy Podpora SQL, Mimo téme, HTML, PHP a Webzdarma, kterého mohou využít jak lidé s placeným programem, tak ti co využívají hostingu zdarma.

Dále existuje Nápověda ve formě Častých dotazů, které jsou rozčleněny do mnoha tématických okruhů. Telefonická podpora ovšem není k dispozici.

Volba PHP

Na serverech Uran a Neptun si uživatelé mohou zvolit verzi PHP, na které bude jejich web fungovat. Aktuálně je na výběr z nejnovějšího PHP 8.0 a staršího a osvědčeného PHP 7.4

Závěrem

Webzdarma je rozhodně na české hostingové scéně legenda. Stále patří mezi několik málo provozovatelů hostingových služeb, kde si můžete vytvořit web opravdu a naprosto zdarma (s otravnou reklamou). K tomu nabízí dva placené programy, mezi kterými si jistě mnoho uživatelů vybere, a předně tyto služby jsou zdaleka nejlevnější. Pro malé a střední projekty je to jistě ku zvážení.

AzaŽurnál
Zdroj a obrázky: Webzdarma

Jeden myslel na “Webzdarma – jeden z nejstarších a nejznámějších webhostingů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *