Statistiky StatCounter – květen 2021.

Statistiky StatCounter, jak již bylo předem avizováno, se přesouvají z domovských AzaNovin na AzaŽurnál. II. kanál Xmagazínu A-A je vhodnějším publikačním prostředím, a koneckonců vlastními statistikami se sám zabývá. Tudíž od dnešního dne se zde tyto Statistiky StatCounter zabydlují natrvalo. AzaŽurnál je bude přinášet se čtvrtletní frekvencí.

Statistiky StatCounter – Desktop

Dnešní počáteční díl přehledu statistických dat se bude točit kolem desktopů. Takže kolem počítačů a notebooků, a na nich běžících operačních systémů, prohlížečů, použitých vyhledávacích služeb apod.

Statistiky StatCounter – Prohlížeče

Statistiky StatCounter - Prohlížeče (Svět)
Prohlížeče celosvětově
Statistiky StatCounter - Prohlížeče (Česká republika)
Prohlížeče Česká republika

Co se týče prohlížečů, pak vidíme, že naprostou dominanci si drží Google Chrome, a to jak celosvětově, tak v rámci České republiky. Na dalších pozicích už je ovšem patrný rozdíl mezi Světem a ČR. Zatímco celosvětově zaujímá Safari druhé místo s 9,7 procenty, pak v našich končinách takové obliby nedosahuje, a je s 5,78% až čtvrtý. Co se týče Edge a Firefoxu, pak jejich pozice celosvětově a u nás je prohozená. Prohlížeč Mozilly Firefox je v našich končinách dlouhodobě oblíben a zaujímá druhé místo s 13,1%, zatímco ve světě je až čtvrtý, když o příčku výše stojí Edge od Microsoftu. V České republice je též oproti světu dosti oblíbená Opera.

Vývoj za půl roku

Prohlížeče celosvětově - Vývoj za posledních půl roku
Prohlížeče celosvětově – Vývoj za posledních půl roku

Jak si desktopové prohlížeče vedly v průběhu posledního půl roku? Neochvějnou pozici si držel Chrome. Na dalších místech se už změny ale udály. Druhou pozici si stále drželo Safari, které mírně pokleslo z prosincových 10,43% na současných 9,77%. Na třetím místě ovšem upadající Firefox vystřídal Edge, který ze 7,43% vystoupal až na dnešních 8,02%. Firefox od Mozilly měl v prosinci minulého roku podíl 8,39%, v květnu už disponuje podílem jen 7,36%. Opera v průběhu posledního půlroku zůstala defacto na svých číslech, v prosinci 2020 2,59%, květen 2021 2,61%.

Statistiky StatCounter – Operační systémy

Statistika - Operační systémy celosvětově
Operační systémy celosvětově
Statistika - Operační systémy Česká republika
Operační systémy Česká republika

Nebude žádným překvapením, že na desktopech je v čele pelotonu operační systém Windows. Následuje OS X a Linux. V tomto segmentu se celosvětové statistiky s těmi místními českými neliší. Snad jen v poměru mezi Windows a OS X, kdy v našich končinách je druhý jmenovaný operační systém používán téměř dvakrát méně než celosvětově.

Verze systému Windows

Statistiky - Verze OS Windows celosvětově
Verze OS Windows celosvětově

Ani zde nikoho nepřekvapí, že nejpoužívanější verzí operačního systému od Microsoftu je Windows 10. Sedmičky jsou ještě stále, byť už jsou drahný čas nepodporovaným systémem, používány na více než 15 procentech desktopových zařízení. Něco přes tři procenta má Win 8.1.

Verze systému macOS

Statistiky - Verze systému macOS celosvětově
Verze systému macOS celosvětově

Tady je situace též zcela jednoznačná a nejpoužívanější verzí jest macOS 10.15.

Statistiky StatCounter – Vyhedávače

Statistiky StatCounter - Vyhledávače celosvětově
Vyhledávače celosvětově
Statistiky - Vyhledávače Česká republika
Vyhledávače Česká republika

Co se týče vyhledávačů, tak u nás existuje jedno velké specifikum, a tím je národní vyhledávač Seznam. To zas tak běžné ve světě není. Seznam si u nás drží necelých 15 procent a je zdejším největším konkurentem Googlu, jemuž předně ukrajuje z jeho koláče. Bing od Microsoftu se pohybuje jak u nás tak ve světě kolem 5%. Další vyhledávače už jen paběrkují.

Statistiky – Sociální sítě

Statistiky - Sociální sítě celosvětově
Sociální sítě celosvětově
Statistika - Sociální sítě Česká republika
Sociální sítě Česká republika

Zdůrazňujeme, že se stále pohybujeme na platformě desktop. U statistik ohledně sociálních sítí je vidět zajímavá situace v rozdílu mezi Světem a Českou republikou. Ve světě je leaderem Facebook, u nás je ovšem na prvním místě Pinterest. A ve světě je také daleko více používána mikroblogovací služba Twitter. Video platforma YouTube je v procentuálním vyjádření na tom celosvětově i v našem českém rybníčku podobně. Stejně tak další sociální sítě jako Reddit, Tumblr či Instagram.

AzaŽurnál
Zdroj: StatCounter
Licence obrázků CC BY-SA

Jeden myslel na “Statistiky StatCounter – květen 2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *