Fotky a obrázky zdarma (nejen) na váš web či blog.

Pokud potřebujete fotografie, obrázky nebo ilustrace pro svojí webovou prezentaci, pak si zde povíme jak a kde bezpečně, a také v mnoha případech bezplatně, stahovat a používat tyto produkty fotobank. Ukážeme vám nejen celou řadu fotobank, na kterých fotky a obrázky zdarma najdete. Ukážeme vám druhy licencí Creative Commons (CC). Přidáme i rady jak správně obrázky vkládat a popisovat.

Licence Creative Commons

Creative Commons je americká nezisková organizace, která si klade za cíl rozšířit množství autorských děl dostupných veřejnosti k legálnímu využívání a sdílení. Nabízí škálu různých licenčních schémat, která držitelům autorských práv umožňují nabídnout některá práva na užívání díla veřejnosti, zatímco jiná práva jim stále zůstávají. Cílem je omezit potíže, které platné autorské zákony kladou sdílení informací. A my si tu typy lidencí CC ukážeme.

Typy licencí Creative Commons

CC 0

Tato forma Creative Commons se vyznačuje tím, že se při jejím použití autor vzdává všech autorských práv, kterých se v daném právním systému vzdát může. Díla pod CC 0 se mohou volně sdílet, modifikovat, používat nekomerčně i komerčně, nikde nemusíte uvádět autora a své výsledné dílo můžete převést do jiných typů CC licence.

CC BY – Uveďte autora

S dílem pod CC BY si můžete dělat, co se vám zlíbí, ale musíte uvést autora původního díla. CC BY je také základem, který obsahují všechny ostatní kombinace podmínek použití.

CC BY-NC – Uvedení autora a Neužívejte komerčně

Můžete použít, při uvedení autora, ovšem pouze k nekomerčním účelům.

CC BY-ND – Uvedení autora a Žádná odvozená díla

Tato licence vám umožňuje znovu použít dílo k jakýmkoli účelům, tedy i komerčním. Nelze jej však sdílet s ostatními v upravené formě a je třeba uvést původ.

CC BY-SA – Uveďte autora a Zachovejte licenci

CC BY-SA označuje dílo, které lze upravovat i komerčně využívat, avšak pouze za předpokladu, že výsledný produkt bude opět nabízen pod totožnou licencí.

CC BY-NC-ND Uveďte autora a Neužívejte komerčně a Žádná odvozená díla

Tato licence je ze všech šesti hlavních CC licencí nejpřísnější, a tedy nejvíce omezující. Umožňuje vám pouze stahovat dílo a sdílet je s ostatními za podmínky, že uvedete autora, nebudete ho nijak modifikovat, ani ho nebudete užívat komerčně.

CC BY-NC-SA Uveďte autora a Neužívejte komerčně a Zachovejte licenci

CC BY-NC-SA vám umožňuje dílo přizpůsobovat a modifikovat, ovšem pouze k nekomerčnímu využití, pokud k tomu ještě zachováte licenci díla.

Fotobanky – Fotky a obrázky zdarma

Pixabay – Fotky a obrázky zdarma

Pixabay - Fotky a obrázky zdarma

Pixabay (pixabay.com) je asi úplně nejznámější a nejpoužívanější fotobanka. Výhodou zde je, že můžete vyhledávat i skrze kličová slova v českém jazyce.

Unsplash – Fotky a obrázky zdarma

Unsplash - Fotky a obrázky zdarma

Unsplash (Unsplash.com) je další velmi známá fotobanka. Obrázky a fotografie jsou zde velmi zdatně rozřazeny do kategorí.

Picjumbo

Picjumbo - Fotky a obrázky zdarma

Picjumbo (Picjumbo.com) je fotobanka, kde si lze ve velkém výběru obstarat fotky a obrázky zdarma.

Pickup Image

Pickup Image - Fotky a obrázky zdarma

Na Pickup Image (Pickupimage.com) najdete nejen obrázky zdarma ale i třeba kliparty.

Pexels

Pexels - Fotky a obrázky zdarma

Další oblíbenou fotobankou je Pexels (Pexels.com). Pluginy pro WordPress i Photoshop. I zde můžete vyhledávat v čestině, přímo či v kategoriích.

Vecteezy

Vecteezy - Free vector, photos and videos

Na Vecteezy (Vecteezy.com) si můžete stáhnout art vektory, videa a obrázky zdarma.

Reshot

Reshot - Free photos

Reshot (Reshot.com) může být dalším zdrojem pro fotky a obrázky zdarma.

Další fotobanky, kde najdete fotky a obrázky zdarma

Freeimages (freeimages.com)

Libreshot (Libreshot.com)
SplitShire (Splitshire.com)
Jeshoots (Jeshots.com)
Picography (Picography.co)
Foodiesfeed (Foodiesfeed.com)
Skitterphoto (Skitterphoto.com)
Gratisography (Gratisography.com)
ISO Republik (Isorepublik.com)
Kaboompics (Kaboompics.com)
Adobe Stock (Stock.adobe.com)
Life of Pix (Lifeofpick.com)

Jak správně obrázky a fotky zdarma (nejen) vkládat a popisovat

Rozměry

Pokud chcete, aby váš web byl rychlý a obrázky a fotky se správně načítaly, pak jejich rozměr je velmi důležitý. Na webu opravdu není nutné mít obrázky v tiskové kvalitě. Navíc pokud se jedná pouze o obrázky čistě ilustrační. Ono se načítají vždy plné rozměry obrázků z pozadí, takže pokud máte na webu obrázek ve viditelných rozměrech 400 x 400 px, ale skutečná velikost (tedy velikost vámi nahraného obrázku) je 1980 x 1080, pak je to opravdu zbytečné a hlavně se zbytečně promítne do rychlosti načítání. Tudíž nahrávejte obrázky jen o málo větší, než je pak jejich zobrazovaná velikost.

Datová velikost

Tady to ohledně formátu obrázků nebude až tak jednoduché. JPEG, PNG či WebP? Ono totiž i různé prohlížeče přistupují k formátům různě. JPEG či PNG kupříkadu Chrome rychlostí postihuje, WebP nikoliv. Jenže Safari zase postihuje WebP. Myslíme, že obrázek JPEG je nejvýhodnější, protože je komprimovaný a má tedy nejmenší datovou velikost. PNG doporučujeme použít ve chvíli, kdy máme optimální velikost a chceme aby pro oko návštěvníka se jevil opravu kvalitně. Samozřejmě že moderní formáty WebP nebo AVIF do buoucna asi zvítězí. Mít ovšem soubor také v JPEG je zatím většinou nutné, prostě jako alternativní řešení pro starší prohlížeče.

Alternativní popisky (alt attribute)

Alt attribute je skutečně velmi důležitým faktorem, a to i v souvislosti se SEO, proto na něj nezapomínejte. Popisky ovšem nepoužívejte u čistě ilustračních či dekorativních obrázků, anebo u obrázků na pozadí.

Proč je alt attribute obrázku tak důležitý?

Jednak zpřístupní obsah i pro nevidomé uživatele. Ti díky čtečce obrazovky mohou poslouchat obsah stránky a alternativní text jim pomáhá stránku lépe pochopit.

Druhak obrázky se správným a dobrým popiskem dokáží na stránky přivádět přesně zacílené návštěvníky. Alt attribute pomůžete vyhledávači pochopit obsah obrázku. Vyhledávač si pak dokáže spojit kontext textových informací na stránce s popiskem a vyhodnotí jeho relevanci a přínos pro uživatele.

Jak na správný Alt attribute?

Použijte v popisku klíčová slova.
Snažte se nepsat popisek delší než 125 znaků.
Obrázek popište co možná nejpřesněji a nejpravdivěji.
Nesnažte se nerelevantním alternativním textem ovlivňovat výsledky vyhledávání.
Do Alt attribute rozhodně nepište slova jako „obrázek či fotografie“. To je opravdu zbytečné.

Tak už víte kde hledat obrázky a fotky zdarma? A jak s nimi následně na svém blogu či webu co nejlépe naložit, aby vám byly co nejvíce k užitku? Pokud jste si odpověděli alespoň „spíše ANO“, pak nás to těší. Sledujte nás třeba i na Facebooku, anebo mrkněte na náš hlavní a domovský web projektu Xmagazínu A-A AzaNoviny.

AzaŽurnál

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *